BLOG YAZILARIMIZ

SN.APARTMAN VE SİTE YÖNETİCİLERİ

[Cihan ACAR tarafından 19 Mayıs 2014 tarihinde eklendi Henüz yorum almamış]

   Şimdi, ısı yalıtımı konusuna ayıracağınız birkaç dakika ile yıllar boyu enerji ve yakıt tasarrufu yapma fırsatını yakalayacaksınız.

   Sadece tasarruftan kaynaklanan birikiminize değil yaşam konforunuz ve evinizin prestijindeki yükselişe de inanamayacaksınız. Isıtma için kullanılan enerjinin tasarrufu gün geçtikçe daha da önem kazanmaktadır. Bilimsel çalışmalar ham petrol, doğalgaz ve kömür gibi ana yakıt kaynaklarımızın rezervlerinin hızla tükenmekte olduğunu ortaya koymaktadır. Sürekli yükselen petrol ve doğalgaz fiyatlarına bağlı olarak enerji masraflarının daha da artması kaçınılmazdır. Gelecekte de yüksek yaşam kalitesini ve konforunu sağlayabilmek için bir an önce enerji tasarrufuna gidilmelidir. Konutlarda harcadığımız enerjinin %76` sı ısınmak amacıyla kullanılmakta ve bunun neredeyse yarısı yalıtımsız ya da kötü yalıtılmış dış duvarlar yüzünden kaybolmaktadır. Havanın soğuk olduğu günlerde evinizi ısıtsanız da yalıtımsız dış duvarların iç yüzeyleri soğuk olur,iç ortamdaki sıcak hava soğuk duvarlara temas edince aniden ısısını kaybeder ve hoş olmayan bir hava akımı oluşur, kapalı alanda bile cereyan varmış hissi yaşanır ve bir türlü ısınamazsınız. Ayrıca soğuk oda duvarlarında rutubet ve buna bağlı olarak tehlikeli küflenmeler oluşur, bizim uygulayacağımız ısı yalıtımında bu tür problemler ortadan kalkacaktır. Dış cephenize uygulanacak doğru ısı yalıtım sistemi, ortalama %50`lik enerji ve yakıt tasarrufu ile sadece cüzdanınız değil, çevrenizin de yüzü gülecektir. Enerjiyi etkin kullanma, hepimizin faydalandığı çevreyi aktif bir biçimde korumaktır. Yaşadığımız ve çalıştığımız Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği 01 OCAK 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten itibaren ülkemizde inşa edilecek tüm yeni binalarda ısı yalıtımı zorunlu hale getirilerek, yönetmeliğe uygun kriterlerde Enerji Kimlik Belgesi alınması gerekmektedir. Bu süre, içinde yaşanılan mevcut binalar için 2017 MAYIS ayı son tarihtir,bu tarih de, talebin artması ile birim fiyatların tırmanışa geçmesi ve ehli usta ekiplerin bulunmasının zorlaşacağını tahmin ediyorum.

   Günümüzde ısı yalıtımı, bilinçli tüketici için öncelikli aranan niteliklerin başında gelmektedir ve tercih nedenidir. Çünkü düşük enerji tüketimli binaların satılma ya da kiralanma şansı çok daha yüksektir. Isı yalıtımı ile eskimiş yıpranmış ve solgun binalarınızın yüzü yenilenir, seçiminize sunacağımız eşsiz son kat kaplama, boya seçenekleri ve sınırsız mimari çözümlerimizle binalarınız güzelleşir ve prestij kazanır.

Saygılarımla

İNŞ. MÜH    

H.CİHAN ACAR